Čištění optiky

Čištění optiky

Přípravky pro nezbytné čištění optických částí mikroskopů.

Nejběžnějšími součástmi jsou speciální utěrky z mikrovlákna, ofukovací balonky, vlhčené ubrousky na optiku a jemný štětec.

Prvním nástrojem je ofukovací balonek, jehož výhodou je, že nedochází k doteku s citlivými antireflexními vrstvami čoček a nehrozí tak jejich poškrábání. Balonek však odstraní jen „lehké“, ale zato ty největší nečistoty, které by při následném čištění mohly poškrábat povrch čoček. Jemný prach, který se navíc velmi rád druží s mastnotou (typicky otisky prstů) ovšem jen tak jednoduše neodfouknete, nehledě na to, že se prach spolu s „omastkem“ kumuluje po okrajích čočky, kde nám balonek nepomůže.

Alternativou ofukovacích balonků mohou být spreje se stlačeným vzduchem.

Následuje tzv. mokré čištění. Potřebujeme utěrku z mikrovlákna, kterou je před použitím vždy nutné navlhčit čisticím roztokem.

Pokud se vám při mokrém čištění nepodaří optiku vyleštit podle svých představ, je vhodný k odstranění nečistot jemný štěteček.

Předpokladem efektivního čištění objektivů je důležitá adekvátní údržba čisticích nástrojů. Utěrky je záhodno občas vyprat a jemné štětečky zbytečně nevystavovat prachu.

Filtrovat podle:
-
-
Zobrazeno 1 – 8 z 8 položek
Zobrazeno 1 – 8 z 8 položek